Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Wawren Instalacje Elektryczne

Białystok

3

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Uziom bez pomiarów wstępnych – poradnik inwestora

Autor: Wawren Instalacje Elektryczne, publikacja: 2020-07-03

Po co ci uziom fundamentowy? Czy uziom jest konieczny? A co jeśli zrezygnujesz z uziomu lub zostanie on nieprawidłowo wykonany? Jak uniknąć błędów? Odpowiedzi na pytania udzielimy na podstawie konkretnego przykładu.

Narzędzia dla elektryka

Uziom – definicja i porady fachowca

Każdy budynek wyposażony w instalację elektryczną powinien posiadać uziom niezbędny do prawidłowej i bezpiecznej eksploatacji. Nad tym nie ma co się rozwodzić. Niestety na placach budów spotyka się elektryków, którzy przyjeżdżają na budowę z 15 sztukami szpilek i bezmyślnie wbijają je w ziemię, mając nadzieję na uzyskanie pożądanego wyniku rezystancji uziomu. Gdzie leży problem? W braku wykonania wstępnych pomiarów rezystywności gruntu. Dopiero na podstawie tych pomiarów jesteśmy w stanie określić, tzn. opracować, plan instalacji uziemiającej. Nie zawsze uziom pionowy jest najlepszym rozwiązaniem. Najlepiej wytłumaczę to na przykładzie:

Wyobraźmy sobie budynek mieszkalny stojący na gruncie o rezystywności 200 omometrów (Ω · m) na głębokości 2 metrów i 250 omometrów na głębokości 3 metrów. Co się stanie, kiedy zaczniemy wbijać szpilki? Otóż już od 3 wbitej szpilki rezystancja uziemienia nie zacznie spadać, a w skrajnych przypadkach jej wartość będzie się pogarszać. Dla inwestora oznacza to dwie rzeczy: nienależycie wykonaną usługę i wzrost kosztów inwestycji. Aby tego uniknąć, należy wykonać koniecznie pomiary rezystywności gruntu.

Na koniec dodam, że nie byłoby z tym tak wielu problemów, gdyby projektant lub elektryk czy nawet inwestor zadbał, a raczej przewidział wykonanie uziomu fundamentowego. Jest to najtańsze i najtrwalsze rozwiązanie, a zdecydowana większość budynków powstaje bez niego. Dlatego powtarzam to jak mantrę na forach, na swojej stronie i w rozmowach z inwestorami, że na plac budowy najpierw wchodzi elektryk. To jednak temat na kolejny artykuł.

Co daje prawidłowo wykonany uziom – podsumowanie

Reasumując, polecam szukać elektryka, który wykona plan instalacji uziemiającej, co w konsekwencji może przynieść nam korzyści finansowe i w formie bonusu będziemy wiedzieć, na jakim gruncie stawiamy swój wymarzony dom. Prawidłowo wykonany uziom jest niezbędny do skutecznej ochrony przeciwporażeniowej, bez której nie uzyskamy odbioru instalacji elektrycznej, a to skutkuje odmową wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. O tym opowiem jednak w następnym artykule.

Poznaj plan i koszt wykonania instalacji elektrycznej:

Elektryk - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 58 753 Elektryków najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o usługach elektrycznych